021-42201000 Sales@tsa.ir

برای پرداختن به این موضوع که چرا باید سرور اختصاصی فیزیکی بخریم ابتدا باید به سراغ تفاوت‌های یک سروراختصاصی و فیزیکی با سرور مجازی بریم.وقتی کسب وکار جدیدی را شروع می‌کنید، باید زیرساخت های شرکت خود را بشناسید و با توجه به زیرساخت خود تعیین کنید که به یک سرور مجازی نیاز دارید یا به یک سرور فیزیکی. به همین دلیل، ضروری است که قبل از انتخاب سرور چندین عامل را در نظر بگیرید.

برای مقایسه‌ی این دو سرور ابتدا باید آن‌ها را تعریف کنیم. یک سرور فیزیکی، یک سیستم کامپیوتریِ یک کاربره می‌باشد، به این معنی که منابع و اجزاء یک سرور فیزیکی بین کاربرهای مختلف به اشتراک گذاشته نمی‌شود. هر سرور فیزیکی دارای حافظه، پردازنده، ارتباط شبکه، سخت افزار و یک سیستم عامل می‌باشد. یک سرور فیزیکی از نظر اندازه بزرگ است و دلیل آن اجزاء پردازنده ی قدرتمندی است که این سرور را تشکیل داده اند.

از طرفی دیگر، سرور‌های مجازی چندکاربره هستند؛ یعنی چند سرور مجازی روی یک سیستم فیزیکی اجرا می‌شوند. در این حالت، منابع کامپیوتری یک سیستم فیزیکی، مجازی شده و بین تمام سرورهای مجازی که روی آن اجرا می‌شوند به اشتراک گذاشته می‌شوند.

مقایسه ی سرور فیزیکی اختصاصی با سرور مجازی

عملکرد

اگر شرکت یا سازمان شما با اطلاعات زیادی سرو کار داشته که نیاز به پردازش دائمی دارد، عملکرد سرور باید در نظرگرفته شود. سرورهای فیزیکی بسیار قدرتمند‌تر و موثر‌‌تر از سرور‌های مجازی هستند چرا که سرور‌های مجازی به دلیل سر ریز شدن سرورهای  مجازی در یک سرور فیزیکی، در عملکرد خود دچار مشکل می‌شوند.

بنابراین، با اینکه یک سرور فیزیکی و یک سرور مجازی، هر دو یک نوع سخت افزار، منابع نرم افزاری و قابلیت دارند، نمی‌توانند دارای عملکرد یکسانی باشند.

اگر سازمان شما عملیاتی را اجرا می‌کند که نیاز به نهایت استفاده از منابع کامپیوتری دارد، انتخاب یک سرور فیزیکی گزینه ی بهینه‌ای محسوب می‌شود.

مدیریت

از نظر مدیریت می‌توان گفت کار با سرور های مجازی آسان تر از سرور‌های فیزیکی می‌باشد. به این خاطر که اگر سرور های فیزیکی دچار اختلال شوند، برگرداندن آنها به صورت اولیه چندین روز طول می‌کشد. اما در سرور‌های مجازی بروز اختلال می‌تواند با چند کلیک ساده حل شود، آن هم به این دلیل‌که قبلا از آن بکاپ گرفته شده است. با این حال، مدیریت یک سرور مجازی نیاز به تخصص بسیار زیاد و مهارت ویژه دارد، بنابراین این نکته را در نظر داشته باشید که تیم آی تی شما شایستگی کافی برای کنترل زیرساخت های سرور مجازی را داشته باشد.

دسترسی و تغییر

برای سازمان ها و ارگان های بزرگ دسترسی به سرور اختصاصی خود امری بسیار ضروری است. از همین رو، یکی از مهم ترین مزایای داشتن سرور فیزیکی این است که تیم آی تی شما دسترسی ۲۴ ساعته به سرور دارد و با توجه به نیاز فعلی خود میتواند نرم افزار ها و سخت افزار ها را تغییر دهد.  اما در سرور مجازی هیچ کنترلی به صورت مستقل روی سرور اصلی که همان سرور فیزیکی می‌باشد و نرم افزار هایی که روی آن اجرا می‌شود، ندارید.

قابلیت انتقال

یکی از تفاوت های اصلی بین یک سرور فیزیکی و سرور مجازی در قابل انتقال بودن آنهاست. شما می‌توانید به راحتی بک سرور مجازی را در یک محیط مجازی انتقال دهید و یا حتی آن از یک سرور فیزیکی دیگر به یک سرور فیزیکی دیگر انتقال دهید. علت قابل حمل بودن سرورهای مجازی به این خاطر است که آنها از یکدیگر جدا هستند و سخت افزار مخصوص به خودشان را دارند، که یک سخت افزار مستقل سرور مجازی را به وجود می‌آورد.

از طرفی دیگر، انتقال یک سرور فیزیکی به موقعیت و محیطی دیگر، نیاز به تلاش و اقدامات بیشتری دارد. برای انتقال یک سرور فیزیکی، باید تمام اطلاعاتی که در سرور ذخیره شده را روی یک محیط قابل حذف کپی کنید، و آن محیط را همراه با تمام منابع سخت‌افزاری به موقعیت جدید انتقال دهید، و بعد تمام اجزاء سیستم را روی سرور جدید دوباره نصب کنید. اساسا، شما باید یک سرور را دوباره از نو بسازید.

قابلیت توسعه

برای توسعه‌ی محیط یک سرور فیزیکی، شما باید اجزاء سخت افزاری اضافی خریداری کنید، که می‌تواند بسیار پرهزینه باشد و زمان نصب و راه اندازی طولانی داشته باشد. در همین حال،  محیط یک سرور مجازی گزینه ای را فراهم می‌کند که بتوان در صورت درخواست آن را با چند کلیک توسعه داد.

امنیت

اگر سازمان شما دارای اطلاعات بسیار حیاتی و یا حتی محرمانه می‌باشد، داشتن یک سرور اختصاصی یا همان فیزیکی امری بسیار ضروری است. با این حال، باید مطمئن شوید که تیم فنی شما و کسانی که از اتاق سرور محافظت می‌کنند در صورت بروز هرگونه اختلال بتوانند مشکل را حل کنند. در سرور های مجازی نیز می‌توانید برای هر سیستم مجزا امنیت مخصوص به خودش را در نظر بگیرید، اما این را در نظر داشته باشید که کنترل سرور های مجازی به طور کامل در اختیار شما نمی‌باشد.

پهنای باند

یکی دیگر از مزایای داشتن یک سرور فیزیکی نسبت به یک سرور مجازی، پهنای باند قوی تر و وسیع تر است. پهنای باند وسیع برای سازمان هایی که با طیف وسیعی از کاربران سروکار دارند بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

قدرت سخت افزاری

همانطور که قبلا اشاره شد سرور های مجازی می‌توانند از چندین سرور مشترک تشکیل شده باشند که همگی روی یک سرور اختصاصی راه اندازی شده است. اما سرور‌های فیزیکی به دلیل نداشتن محدودیت در پردازنده ی خود، و اشتراکی نبودن سرور، دارای حافظه و فضای ذخیره سازی بیشتری برای اطلاعات است، در نتیجه از قدرت سخت افزاری بالاتری برخوردار می‌باشد.

هزینه

ساختن محیط برای یک سرور فیزیکی و نگهداری از آن می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. این هزینه به دلیل به‌روز رسانی مداوم سخت‌افزار‌ها و نرم افزار‌ها، خرابی اجزاء کامپیوتری و تجهیزات می‌باشد.

در عین حال، مجازی کردن سرور، یک گزینه‌ی مناسب برای کاهش هزینه‌ها می‌باشد. البته هزینه‌ی یک سرور مجازی نیز به وسعت محیطی آن بستگی دارد.

برای برآورد هزینه حتما باید به ماهیت سازمان خود و انتظاراتی که از یک سرور دارید نگاه کنید. بنابراین با اینکه هزینه‌ی ساخت یک سرور فیزیکی بسیار پر هزینه تر است اما نمی‌توان تنها به این دلیل تصمیم گرفت که یک سرور فیزیکی بهتر است یا یک سرور مجازی.

نتیجه‌گیری

تصمیم گیری برای انتخاب یک سرور مجازی یا یک سرور فیزیکی می تواند مشکل باشد، اما با توجه به آنچه در این مقاله گفته شد،اهداف و نیاز های سازمان خود را مشخص کنید و منابع قابل دسترسی که در زیرساخت های شما وجود دارد را در نظر بگیرید.