021-42201000 Sales@tsa.ir

۵ دسته از تجهیزاتی که باید در مرکز داده وجود داشته باشد .

 

طراحی و اجرای یک مرکز داده یا همان اتاق سرور نیازمند برنامه ریزی دقیق و آینده نگری می‌باشد تا مطمعن شویدکه همه چیز به درستی در کنار هم چیده شده باشند و در صورت گسترش بیزینس شما نیاز به طراحی و اجرای مجدد مرکز داده نباشد .

به هر حال شما در حال ساختن یک مرکز داده کوچک برای تجهیزات رایانه ای شرکت خود هستید و در اینجا پنج دسته از تجهیزات مرکز داده که شما را در پیشبرد اهداف شرکت کمک می نماید را به شما معرفی خواهیم کرد . امیدست که با مطالعه این مقاله بتوانیم شما را در امر انتخاب و تصیم گیری برای راه اندازی مرکز داده‌ها یا همان اتاق سرور یاری کنیم .

تجهیزات کنترل محیطی (Environmental Control Equipment)

زمانی که شما چندین سیستم کامپیوتری و سرور را در یک محل روشن نمایید به سبب سیستم های خنک کننده‌ی این سرورها بعد از چند دقیقه دمای هوای اتاق بسیار بالا خواهد رفت و مخاطرات زیادی برای شما و سروها ایجاد خواهد کرد . بنابراین با تهیه و نصب دستگاه‌های کنترل دما از مشکلات جلوگیری نموده و بهترین شرایط دمای محیطی را فراهم میکنیم . تجهیزات مورد نیاز عبارتند از :‌

۱ – سنسورهای دما  :‌ با قرار دادن تعداد معینی از سنسورها امکان نظارت دقیق بر روی دمای مرکز داده هست و در صورت بالا یا پایین آمدن بیش از حد دما میتوان بهترین تصمیم را به صورت خودکار و تعریف شده گرفت .

۲ – فن‌های گردش هوا : بیشتر رک‌های موجود در بازار دارای تعدادی فن هستند و برای استفاده معمول برنامه ریزی شده‌اند ولی زمانی که تعداد سرورها در رکمونت زیاد باشد نیاز است که تعدادی فن به رکومنت اضافه کنید تا گردش هوا در داخل رکمونت بالانس شود و به بهترین حالت هوای گرم از داخل رکمونت خارج شود .

۳ – رطوبت ساز :  عمدتا شنیده‌اید که رطوبت باعث آسیب رساندن به سیستم‌های کامپیوتری و شبکه می‌شود اما باید بدانید که مراکز داده‌های بزرگ از دستگاه رطوبت ساز استفاده میکنند تا رطوبت محیط را بین ۴۵ تا ۵۵ درصد نگهدارند تا به سیستم های برودتی مانند داکت اسپیلت و کولرهای گازی آسبی نرسد .

۴- سیستم برودتی : این سیستم عموما از ترکیب چند دستگاه با هم طراحی می‌شود به صورتیکه همیشه یکی از سیستم ها باید روشن باشد و یک سیستم هم به عنوان پشتیبان و آماده به کار قرارگیرد تا در زمانیکه سیستم اول دچار مشکل شد سیستم دوم شروع به کار نموده و هوای مرکز داده‌ را در شرایط مطلوب قرار دهد .

قفسه‌های سرور – رک :

مراکز داده انواع مختلفی از تجهیزات رایانه ای از جمله سرور ، روتر ، سوئیچ ، تجهیزات تلفن و موارد دیگر را در خود جای داده اند. برای راحتتر شدن چیدمان رایانه‌ها و سایر تجهیزات از رک استفاده میکنیم  .

منبع تغدیه اضافی :

مرکز داده بیشترین نیاز را به برق دارند و از پرمصرف‌ترین ها در این حوزه هستند . مرکز داده بدون منبع برق اضافی از پایداری خیلی کمی برخوردار است لذا باید حداقل ۲ منبع برق برای مرکز داده تهیه نمود اما در مرکز داده‌ی بزرگ ۳ منبع برای  انرژی تعیین میکنند :  ۱ – برق شهری ۲- یو پی اس ۳- ژنراتور  دیزلی .

تجهیزات مدیریت کابل کشی :

مرکز داده‌ باید کابل کشی شبکه مرتب و منظم داشته باشه که درصورت بروز مشکل برای کابلها امکان ردیابی و تعویض در اسرع وقت رو داشته باشه . بیشتر مراکز از Cable Management استفاده میکنند تا رکمونت منظم و بدون شلوغی در سیستم کابل کشی داشته باشند .

کامپیوتر و تجهیزات شبکه :

هدف از راه اندازی مراکز داده ، اسکان تجهیزات رایانه ای و شبکه ای است و همچنین این نوع تجهیزات با توجه به مدیریت چرخه عمر هر مورد مرتباً جایگزین می شوند. در حالی که تجهیزات کنترل و سرمایش هوا ، قفسه های سرور و سایر موارد بدون مشکل ممکن است چندین دهه دوام بیاورد ، اجزای اصلی فناوری اطلاعات معمولاً هر ۳-۵ سال جایگزین می شوند.