021-42201000 Sales@tsa.ir
Linux VS Windows

مقایسه لینوکس و ویندوز

در کل بستگی به کاری که شما میخواین باهاش انجام بدین داره .به عنوان مثال برای کارهای exchange که برای کار بروی ایمیل هست باید از ویندوز استفاده کرد.خوب حالا بریم سراغ یه مقایسه کلی این دو سیستم عامل:

۱٫قیمت:سرور های ویندوزی شروعشون از ۶۰۰ دلار برای یک سیستم پایه هست ,.در حالی که بیشتر نسخه های لینوکسی رایگان هستند.

برنده:لینوکس

۲٫حجم: وزن: ویندوز سرور بسیار سنگین است و وزن آن در Core 30 GB است. برای مثال CentOS 6 کمتر از ۱ گیگابایت است و CentOS 7 در نصب مینیمال حدود ۲ گیگابایت است. علاوه بر این ، لینوکس را می توان در رسانه های کند مانند کارت SD نصب کرد و برخی از سرورها از این پشتیبانی می کنند.

۳٫ قابلیت مدیریت: لینوکس بیشتر از طریق SSH یا کنسول فقط در خط سرور است. بسیاری از ادمین های ویندوز هنوز GUI کامل را نصب می کنند بنابراین مدیر سرور ها  را آسان تر می کند. علاوه بر این ، شما می توانید از ابزارهای GUI برای مدیریت یک سرور از راه دور ویندوز استفاده کنید ، و Admin Center میتونید استفاده کنید، بنابراین Core در حال بهتر و بهتر شدن است. سیستم های شخص ثالث مانند cPanel برای لینوکس وجود دارد ، اما صادقانه بگوییم ، این فقط تقلب است و کسی در واقع cPanel را دوست ندارد.

۴٫ پایداری: من معتقدم لینوکس پایدارتر هست. واقعیت این است که ویندوز بهتر شده است (۲۰ سال و آنها فقط به اندازه کافی روش کار کردند) ، و لینوکس از زمان برخورد SystemD به صحنه بدتر شده است. انسان هنوز باید سیستمی بسازد که شکست نخورد. به غیر از سیستم قدیمی UNIX.

۵٫علمی:لینوکس متن باز هستش.در حالی ویندوز خیلی اختصاصی و غیر قابل ویرایش.شما میتونید کد اصلی لینوکس رو بخونید اما برای ویندوز رو نه.چون لینوکس جامعه محور تر هستش پس ایمن تر هست.

خلاصه.بستگی به خودتون و کاری که میخواین انجام بدین داره.همین که بدونید و علت های خدتون رو داشته باشید که چرا دارین استفاده میکنین از هر کدوم از اینها کافیه مگه نه هر چی تو اینترنت بگردین یا بپرسید افراد مختلف حرف های مختلفی میزنند.

در جدول پایین برای راحتی کار هم به صورت خلاصه تفاوت هاشون رو درج کردم

مقایسه ویندوز و لینوکس در یک جدول

امیدوارم که تونسته باشم کمکتون کرده باشم بازم سوالی داشتین کامنت ها بنویسید کارشناس های ما در کوتاه ترین زمان ممکن جواب میدهند.

.