در این مقاله مقایسه ای بین نرم افزار Hyper-v و VMware انجام خواهیم داد تا در تصمیم گیری های آینده در ارتباط با پروژه های مجازی سازی بدانیم کدام نرم افراز بهتر است.

مجازی کردن سرور چیست؟

اگر شما آشنایی با نرم افزارهای Hyper-v و VMware نداشته باشید احتمالا برای تان مجازی سازی موضوع جدیدی باشد و برای تان سوال پیش آید که چرا کاربران بسمت محیط های مجازی سازی می روند.

در مجازی سازی سرور، نرم افزارهای مجازی نصب و منابع سرور به محیط های مجزایی تقسیم که کاملا از هم ایزوله می باشند و جایگزین سرورهای فیزیکی هستند. این محیط ها به نام container شناخته می شوند و سیستم عامل مجزا به خود را داشته و با سرور هاست فرق دارند.

فرایند جداسازی محیط­ نرم افزاری برای هر container همراه با یکسری مزایا می باشد:

* براحتی می توان containerهای از پیش تعیین شده را گسترش دهیم

* با یک کلیک از منابع صدها سرور با هم می توان استفاده کرد

* می توان container را بین سخت افزارهای فیزیکی انتقال تا توزیع یکنواختی بین منابع رخ دهد

* وقتی تقاضا بالا می رود براحتی بین توزیع منابع اولویت بندی خواهد شد

مثالی از مجازی سازی سرور

یک سرور ایمیل بزرگ نمونه ی مناسبی برای مجازی سازی محیط سرور می باشد. این پلتفرم شامل مجموعه ای از سرورهای IMAP، SMTP، فیلترهای SPAM و وب mail می باشد. وقتی کاربرهای جدید وارد پلتفرم می شوند، بایستی منابع جدید به زیرشاخه ها اضافه شوند تا اجرای نرم افزارها به خوبی صورت گیرد. محیط مجازی براحتی به ادمین سرور اجازه می دهد container به محیط سرور اضافه شود.

 

VMware vSphere چیست؟

VMware می تواند مدیریت چندین سیستم عامل روی یک سرور را بصورت مجازی داشته باشد. یکی از نرم افزارهای کاربردی VMware در زمینه ی پیاده سازی مجازی دیتاسنتر، vSphere می باشد.

vSphere نوعی نرم افزار مجازی سازی سرور می باشد که به کابران اجازه ی دسترسی به برنامه های container را خواهد داد. این نرم افزار با کمک برنامه های اجرایی مختلفی که دارد به شما امکان دسترسی به محیط سرور را داده و می توانید علکرد سرور را بصورت مجازی بهینه سازی کنید.

ورژن های VMware vSphere قابل دسترس کدام ها هستند؟

VMWare ESXi: هایپرویزوری که برنامه های VMware vSphere را اجرا می کند. برای نصب و مدیریت containerها و دسترسی به محیط مجازی در آن نیاز به داشتن مجوز نرم افزاری می باشد.

vSphere Essential Kit: برای تجارت هایی که شامل حداکثر 3 تا هاست ESXi و حداکثر 2 پردازنده روی سرور هستند، مناسب می باشد.

VMWare vSphere Standard:

VMWare vSphere Enterprise: ویژگی های اضافی برای ایجاد انعطاف و مدیریت منابع و تحمل خطا دارد.

VMWare vSphere Platinum: ویژگی های بیشتر آن برای تجارت های بزرگ تری مثل هماهنگی با ابزارهای Third-Party Security Operations کارایی دارد.

نیازمندی های سیستم VMWare:

برای اجرای VMWare vSphere، سرور شما باید حداقل CPU دو هسته ای و 4GB RAM داشته باشد و CPU بایستی Intel VT-x یا AMD RVI را ساپورت کند. 8GB RAM برای ایجاد محیط مجازی نیاز هست و درنظر داشته باشید سرورهای مجازی به RAM بیشتری نیاز دارند بدلیل Overhead کردن نرم افزار VMWare.

نام محصول پردازنده رم VT-x یا AMD RVI شبکه
VMWare ESXi 2هسته ای 4GB پشتیبانی/ فعال 1Gbps
vSphere Standard/ Enterprise/ Platinum 2هسته ای 4GB پشتیبانی/ فعال 1Gbps

میزان فضای دیسک موردنیاز بسته به تعداد containerهایی هست که می خواهید اجرا کنید و میزان فایل هایی که روی آنها داشته باشید. بایستی containerها را در فضای مجزایی از درایو قرار دهید.

VMware به یک سری برنامه های هماهنگ سازی با سخت افزار نیاز دارد تا مطمعن شویم سخت افزاری VMware اجرا می شود.

قیمت VMware چقدر می باشد؟

براساس نیازهای کاربری VMware یک سری لایسنس هایvSphere  را ارایه می دهد که لایسنس موردنیاز برای هر پردازنده فیزیکی بسته به لایسنس انتخاب شده است.

برای کسانی که بودجه دارند قیمت کیت vSphere Standard، 510 دلار می باشد و برای ایزوله سازی سرور فضای مجازی ساده ای ایجاد که حداکثر 3 سرور با 2 پردازنده را ساپورت می کند.

VMware vSphere Standard برای هر لایسنس 190 دلار می باشد.

VMware vSphere Enterprise Plus برای هر لایسنس 3595 دلار می باشد و برای بهینه سازی منابع و بالابردن عملکرد مثل شبکه/ IO ویژگی های اضافه تری دارد.

Hyper-V چیست؟

Hyper-V مجازی سازی سخت افزاری مایکروسافت می باشد. تنها یک نسخه از Hyper-V برای ویندوز 10 وجود دارد که در فضای مجازی سازی از آن استفاده می شود و دارای یک سری ویژگی ها مشابه با VMware می باشد و به کاربر اجازه می دهد containerها را روی سرور فیزیکی ایجاد تا هزینه های سخت افزاری کاهش و کارایی سیستم بالا رود.

نیازمندی های سیستمی Hyper-V:

برای اجرایHyper-V شما بایستی پردازنده ی 64 بیتی با Second Level Address Translation داشته باشید که مجازی سازی را پشتیبانی می کند و حداقل حافظه 4 گیگابایت باشد و روی ویندوز 10 ادیشن های Enterprise، Pro و Education قابلیت اجرا دارد و سازگاری سخت افزاری با اجرای کامند systeminfo  اجرا می شود. اگر تمامی موارد موردنیاز برای مجازی سازی در سیستم تان برقرا باشد تایید آن با “YES” در همه کامندها نشان داده می شود.

قیمت Hyper-V چقدر می باشد؟

بسته به اینکه شما کدام ورژن ویندوز سرور را انتخاب می کنید، Windows Server یا Windows Hyper-V Server هزینه متغیر می باشد. مثلا قیمت آن برای Windows Server در سال 2016 برای هر ماه 25 دلار می شده و برای ورژن  Datacenter Edition برای هر ماه 125 دلار می باشد. در ورژن STANDARD می توانید دو ماشین مجازی راه اندازی کنید و در ورژن Data Center تعداد نامحدودی ماشین مجازی نصب می شود.

بخاطر داشته باشید اگر از containerهای ویندوز استفاده کنید، شما بایستی لایسنس سیستم عامل های هر container را در نظر داشته باشید.

مقایسه قیمت Hyper-V با VMware:

براساس اینکه نیازهای container شما چیست و چه تعداد سرور فیزیکی مدیریت شده دارید و تعداد پردازنده و نوع آن چیست انتخاب بین این دو فرق دارد. اگر شما در container از لینوکس استفاده کنید Hyper-V

مناسب تر است که قیمت ان ماهیانه 125 دلار می شود.

بررسی ویژگی های Hyper-V با VMware:

یک سری ویژگی های منحصر بفرد برای هر کدام از آنها هست:

ویژگی های VMware:

بدون داشتن نرم افزارهای اضافی VMware vMotion انتقال بی وقفه containerها بین شاخه ها را انجام می دهد و در مقایسه با Hyper-V ابزارهای مدیریتی بیشتری دارد.

ویژگی های Hyper-V:

مانند محصولات مایکروسافت، بسیاری از کاربران گزارش کرده اند که در ویندوز ساپورت بیشتری نسبت به VMware هست. تا 16TB رم را ساپورت می کند که در VMware به 6 TB می رسد.

شما با بررسی نیازهای سخت افزاری و تعداد سرور می توانید بین VMware و Hyper-V انتخاب داشته باشید تا مجازی سازی سرورتان انجام شود.