021-42201000 Sales@tsa.ir

چنانچه می‌دانید کامپیوترهای شخصی و دسکتاپ از پردازنده‌های اینتل بهره می‌برند که به نام کور (Core ix)  معروفند همانند : (Core i3 – Core i5 – Core i7 – Core i9) اما برای سرورها با پردازش‌های سنگین از سری زئون (Xeon) استفاده می‌شود. ما در این مبحث میکوشیم تا تفاوت این دو نوع پردازنده را برای شما بیان نماییم . امیدواریم که در انهای این مبحث با تفاوت این نوع پردازشگر کاملاً آشنا شده باشید .

پردازشگرهای زئون (Xeon) مخصوص  پردازش های سنگین در سرور‌ها (Servers) و ایستگاه های  کاری (Workstations) طراحی و ساخته شدند و با پردازنده های دسکتاپ ، مانند Core i7 متفاوت هستند.

پردازنده های Xeon بازدهی و کارایی بالایی دارند اما درهمین حال دمای کمتری نسبت به پردازشگرهای دسکتاپ دارند. دلیل استفاده‌ی پردازشگر زئون در سرورهای پردازشی و دیتاسنتر‌ها درصد بسیار پایین هنگ و کراش سیستم می باشد که به دلیل پایداری بیشتر پردازشگرهای نسل زئون می‌باشد .

پردازشگرهای زئون از نظر معماری ۹۹٪ مشابه پردازشگرهای دسکتاپ هستند ٬ اما در معماری زئون چند تکنولوژی دیگر هم استفاده شده که پایداری و قدرت پردازش را متفاوت نموده است. در ذیل به چند نمونه از این تکنولوژی‌ها اشاره خواهیم کرد .

  1. پردازشگرهای زئون (Xeon) از تکنولوژی کیو پی آی دوم (QPI – که مخفف : The Intel QuickPath Interconnect) برای استفاده در بردهای اصلی (Motherboards) دارای دو سوکت پردازنده (Dual Sockets) بهره می برند.
  2. پردازشگرهای زئون (Xeon) از تکنولوژی Intel Direct IO و Integrated IO پشتیبانی می کند اما سری Core i و دسکتاپ این تکنولوژی را پشتیبانی نمی‌کنند. (این تکنولوژی باعث افزایش بازدهی پردازنده می شود)
  3. پردازشگرهای زئون (Xeon) تا چند برابر بیشتر از حافظه Cache نسبت به پردازنده های معمولی و پیشرفته Desktop پشتیبانی می کنند.
  4. پردازشگرهای زئون (Xeon) از ECC Memory و یا سیستم تصحیح خطا در پردازش حافظه پشتیبانی می کنند.
  5. پردازشگرهای زئون (Xeon) کنونی تا حدود ۷۶۸ گیگابایت از حافظه رم پشتیبانی می کنند اما پردازشگرهای دسکتاپ نهایتا تا ۶۴ گیگابایت.
  6. پردازشگرهای زئون (Xeon)از تعداد بیشتر کانال نصب حافظه (Memory Slots) نسبت به پردازشگرهای دسکتاپ پشتیبانی می کنند.