در یک رید نرم افزاری، کنترلر می‌تواند از منابع سخت‌افزار سیستم، ‌مثل پردازنده‌ی مرکزی و حافظه استفاده کند. با اینکه عملکرد آن مثل کنترلر رید سخت افزاری می‌باشد، کنترلر‌های رید نرم‌افزاری نمی‌توانند در شتاب دهی عملکرد آنچنانی داشته باشند اما می­توانند بر روی عملکرد دیگر اپلیکیشن‌های سرور تاثیر بگذارند.

باتری رید کنترلر چه کاربردی دارد؟

در صورتی که به طور ناگهانی جریان برق قطع شود، باتری رید کنترلر از محتوای حافظه‌ی کش غیر فرار ((NVRAM) محافظت می کند.

قطعی برق می‌تواند در اثر وقفه‌ی ناگهانی برق در سرور باشد یا زمانی که سرور به دلیل بروز رسانی برق خود را از کار می‌اندازند.

طول مدت حفاظت بستگی به سطح شارژ باتری دارد.

زمانی که در ابتدا کنترلر را نصب کنید، شارژ باطری به صورت کامل تخلیه می‌شود. کنترلر این موقعیت را شناسایی و به طور خودکار شروع به شارژ کامل آن می‌کند. این چرخه‌ی شارژ شدن به طور تقریبی سه ساعت زمان می‌برد. در طول این سه ساعت شما می‌توانید از کنترلر استفاده کنید، هرچند، باطری تا زمانی که کامل شارژ نشود نمی‌تواند عملیات حفاظت را به طور کامل انجام دهد اما هنوز می‌تواند مقدار کمی از قطعی برق را در ابتدای شروع چرخه‌ی شارژ جبران کند.

بعد از چرخه‌ی شارژ اولیه، با به کار بستن یک شارژر تریکل ( شارژ تدریجی یعنی پرکردن دائمی باتری با سرعت آهسته برای نگه داشتن باتری در شرایط شارژ کامل) می توان باتری را در زمان عملیات عادی فول شارژ نگه داشت.

بعد از اینکه رید کنترلر را نصب کردید، کنترل تقریبا هر شش ماه یکبار به شما یادآوری می‌کند که آیا شارژ یا تخیله‌ی شارژ نیاز هست یا خیر. این چرخه‌ی تعمیر و اصلاح تضمین می‌کند که ظرفیت باتری به درستی اندازه گیری می‌شود و طول مدت حفاظت آن ذخیره می‌شود.

در طول مدت چرخه‌ی اصلاح که تقریبا بین 8 تا 10 ساعت زمان می‌برد، مدت تمدید باتری به صفر کاهش پیدا می‌کند( تخلیه کامل) و بعد دوباره شارژ کامل می‌شود.

برای اینکه مطمئن شویم هیچ اطلاعاتی از حافظه‌ی کش غیرفرار حذف نمی‌شود، کنترلر هنگام اصلاح باتری به طور خودکار کش نوشتن را غیر فعال می‌کند. این برای حافظه‌هایی که تنظیمات نوشتن شان روی “همیشه فعال” می‌باشد، اتفاق نمی‌افتد. وقتی کش نوشتن غیر فعال است، عملکرد ممکن است هنگام اصلاح کاهش پیدا کند. وقتی چرخه‌ی اصلاح کامل شد، چرخه‌ی نوشتن به تنظیمات اولیه‌ی خود برمی‌گردد.

اگر باتری رید کنترلر خراب شود چه اتفاقی رخ میدهد؟

اگر باتری خراب شود، رید کنترلر جدید نیازی به باتری ای که از کش پشتیبانی گرفته ندارد. باتری پشتیبان برای کش نوشتن است. اگر برق قطع شود، باتری محتوای کش را تا زمانی که برق به جریان بیفتد نگه می‌دارد و محتوای آن می‌تواند روی دیسک نوشته شود. دیتا روی کش نوشتن زیاد باقی نمی‌ماند.

امروزه، طیف گسترده ای از رید کنترلرها بر پایه‌ی SAS هستند. چندین کمپانی مثل مارول کنترلر‌های ارزان قیمت و ساده مثل رید 0 یا 1 را پیشنهاد می‌دهند. که اینها بیشتر برای بوت درایوها هستند. برای ریدهای توازن مثل رید 5 و رید 6، کنترلر باید محاسبه کند که چه دیتایی باید روی هر دستگاه نوشته شود.

 

PDF