زمانیکه شما می خواهید برای سرور اچ پی مورد نظرتان تعداد بالایی رم ( بعنوان مثال بیش از 2 عدد رم) نصب کنید، یکی از سوالات رایج پیش آمده در ارتباط با نحوه چیدمان آنها بر روی اسلات های رم می باشد.

می دانیم این چیدمان بایستی بر طبق استاندارد هایی باشد که برای سرور موردنظر تعبیه شده است و اگر حالت بالانس در آن رعایت نشود کارایی و بازدهی رم پایین خواهد آمد و از آنجایی که ارتباط مستقیمی بین CPU سرور و رم آن هست، اگر نتوان به درستی این کانفیگ را انجام داد قطعا نمی توان حداکثر کارایی سرور را دید.

در سایت HPE ابزاری برای کانفیگ رم سرور مورد نظرتان طراحی شده است که به راحتی می توانید با انتخاب رم و سرور، نحوه ی چیدمان و ظرفیت رم موردنظر را پیدا و به آرایش مناسبی از رم بر روی سرور برسید.

این ابزار در 5 مرحله به شما پیشنهاد لازم را خواهد داد.

در صفحه اول ابتدا نوع رم را انتخاب می کنید. دو گزینه برای انتخاب دارید:

DDR4 و DDR3

در نظر داشته باشید DDR4 را زمانی انتخاب می کنید که سرور HPE ProLiant شما نسل Gen10 و Gen9 باشد و DDR3 را زمانی انتخاب می کنید که سرور HPE ProLiant شما نسل های قبل تر از Gen9 یعنی Gen8، Gen7 و Gen6 می باشد.

با انتخاب نوع رم وارد 5 مرحله اصلی می شوید که شامل این موارد می باشد:

  •  انتخاب سرور
  •  شناسایی ID رم
  •  انتخاب ظرفیت Ram
  •  انتخاب گزینه های پیشنهادی برای Ram
  •  ایجاد لیست
  • در مرحله اول انتخاب سرور، شما نوع سرور تان را انتخاب می کنید.

ابتدا از شما خواهد پرسید سرور تان از قبل کانفیگ و بوت شده است یا نه. اگر پاسخ تان مثبت باشد بایستی BTO Part Number مربوط به سرور تان را وارد کنید.

اگر سرور هنوز بوت نشده باشد بایستی از بین سرورهای موجود نوع آن را مشخص و مدل سروری که انتخاب کردید در باکس بعدی مشخص خواهد شد.

به عنوان مثال ما رم DDR4 را برای سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 انتخاب کردیم. در باکسی که مدل سرور ها در آن قید شده هر سرور براساس فرکانس رم های مناسب آن نشان داده می شود. در سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 دو فرکانس رم 2666 MT/s و 2933MT/s تعریف شده است که ما سرعت فرکانس 2933MT/s را انتخاب کردیم. سپس از شما در مورد تعداد پردازنده نصب شده روی سرور تان هم سوال می شود. ما یک عدد CPU انتخاب می کنیم. سپس از انتخاب آن وارد مرحله بعد خواهید شد.

ابزار کانفیگ رم سرور اچ پی

در مرحله دوم بایستی اطلاعات رمی که بر روی سرور تان نصب شده است وارد شود. دو روش برای این کار تعبیه شده که در روش اول شما از طریق دسترسی به برنامه های نصب شده سرور بر روی سیستم تان می توانید به اطلاعات رم دسترسی پیدا کنید. اگر شما تخصص لازم را ندارید روش دوم راحت تر است و می توانید از آن استفاده نمایید.

در این روش شما با داشتن پارت نامبر رم هایی که بر روی سرور تان نصب است، می توانید اطلاعات رم را داشته باشید و سپس خود به خود وارد مرحله بعد خواهد شد. ما پارت نامبر رم نصب شده مان P00918-B21 می باشد که 4 عدد رم داریم و 4 بار این پارت نامبر را وارد می کنیم.

در نظر داشته باشید لزوما نیازی نیست که پارت نامبر حتما مشابه هم باشد. مثلا شما می توانید از دو نوع رم استفاده کنید یعنی علاوه بر پارت نامبر P00918-B21 رم دیگری با پارت نامبر       P00924-B21 هم داشته باشید. اما توجه داشته باشید که حتما فرکانس رم تان یکی باشد. ما تست را با همان یک مدل رم انجام خواهیم داد.

در مرحله سوم که مربوط به انتخاب ظرفیت رم می باشد، ابزاری برای تعیین ظرفیت تعداد رم انتخابی تان روی سرور به صورت زیر نشان داده می شود که می توانید دستی مقدار آن را انتخاب یا پس از وارد کردن پارت نامبر رم موردنظر تان میزان حافظه رم را محاسبه و در سمت چپ این ابزار قید خواهد کرد.

ابزار کانفیگ رم سرور اچ پی - TSA

سپس از شما خواهد پرسید چیدمان رم براساس چه اولویتی باشد. سه گزینه برای شما تعریف شده است:

اگر اولویت عملکرد بالا باشد، از بالاترین سرعت رم با حداقل DIMM کانفیگ انجام می شود.

اگر بازدهی پاور اولویت باشد در این نوع کانفیگ RDIMM بر LRDIMM اولویت استفاده را دارد.

اگر برای اهداف چند منظوره باشد در این کانفیگ از حداقل DIMM که ترجیحا RDIMM می باشد، استفاده می شود.

ما گزینه سوم را انتخاب خواهیم کرد.

در سمت راست این صفحه اطلاعات مربوط به سرور HPE ProLiant DL380 Gen10 و HPE 8GB Single Rank DDR4-2933 که انتخاب کردیم به ما خواهد داد و شامل موارد زیر می باشد:

تعداد CPU نصب شده بر روی سرور: یک عدد

تعداد کانال حافظه رم برای هر CPU:  شش عدد

تعداد اسلات های DIMM: دوازده  عدد

ظرفیت درخواستی رم سیستم:  32GB

ظرفیت درخواستی رم ثابت:  0GB

حداکثر ظرفیت رم:  1536GB

در مرحله چهارم حالت هایی که برای کانفیگ رم تان وجود دارد نشان داده می شود که با انتخاب آن وارد مرحله پنجم خواهید شد. برای مثالی که ما زدیم فقط یک گزینه انتخابی پیشنهاد داده شده است که به صورت زیر می باشد:

Channel 5: 1 x (0GB, 0GB)

Channel 4: 1 x (8GB 1R, 0GB)

Channel 3: 1 x (8GB 1R, 0GB)

Channel 0: 1 x (0GB, 8GB 1R)

Channel 1: 1 x (0GB, 8GB 1R)

Channel 2: 1 x (0GB, 0GB)

حداکثر سرعت رم: 2933MT/s

توجه کنید که حداکثر سرعت رم تابع نوع پردازنده انتخابی، تنظیمات ROM سرور و تنظیمات رم می باشد.

در نهایت در مرحله پنجم به شما نحوه آرایش رم بر روی 12 اسلات موجود در سرور به صورت دیاگرامی نشان داده می شود. طبق این پیشنهاد شما باید در اسلات های 3، 5، 8 و 10 تعداد 4رم انتخابی تان را بر روی سرور نصب تا بالاترین بازدهی را داشته باشید.

ابزار کانفیگ رم سرور اچ پی HPE ابزار کانفیگ رم سرور اچ پی -سخت افزار آبان

شما با استفاده از این ابزار براحتی می توانید به کانفیگ دلخواه خود در مورد رم انتخابی تان برسید.  لینک دسترسی به این ابزار در سایت HPE قید شده است و می توانید با وارد شدن به آن و دنبال نمودن دستورالعمل ها به کانفیگ مورد نظرتان برسید.